Państwa Unii Europejskiej powinny podjąć szereg kosztownych i radykalnych działań, aby powstrzymać epidemię koronawirusa i zapłacić za nie rosnącymi deficytami budżetowymi – piszą analitycy Bruegela, prestiżowego brukselskiego think tanku.

Analitycy Bruegela podkreślają, że wprowadzenie daleko idących restrykcji jest absolutnie konieczne do ograniczenia strat ludzkich i zapobiegnięcia przeciążenia systemów opieki medycznej.

Z drugiej strony, nie ulega wątpliwości, że wdrożenie tych działań pociągnie za sobą niezwykle bolesne konsekwencje dla międzynarodowego handlu i gospodarek niemal wszystkich zaangażowanych państw.

Pierwsze doświadczenia w tej kwestii zdążyliśmy już zebrać. Decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o wprowadzeniu 30-dniowego zakazu podróży między Stanami Zjednoczonymi a 26 państwami należącymi do strefy Schengen (włącznie z Polską), bezpośrednio doprowadziła do wydarzenia, któremu już nadano miano Czarnego Czwartku – największego jednodniowego krachu na nowojorskiej giełdzie od 33 lat.