Brytyjski rząd zasygnalizował zaostrzenie dotychczasowej strategii wobec pandemii koronawirusa, zapowiadając m.in. izolację seniorów powyżej 70 roku życia na cztery miesiące i ograniczanie wydarzeń masowych, a także zlecenie masowej produkcji respiratorów.

Minister zdrowia Matt Hancock zapowiedział, że rozwiązania dotyczące izolacji starszych obywateli są przygotowywane "w celu ochrony ich samych", podkreślając jednak, że ostateczna decyzja w tej sprawie będzie dopiero podjęta w najbliższych tygodniach.

Według wcześniejszych nieoficjalnych informacji telewizji ITV, rząd bierze pod uwagę m.in. scenariusz, w którym prywatne firmy Uber i Deliveroo otrzymałyby kontrakt na dowożenie jedzenia do starszych osób objętych przymusową kwarantanną.

Premier Morawiecki poinformował, że w walce z rozprzestrzeniającym się koronawirusem, rząd zdecydował się podjąć kolejne kroki zapobiegawcze. Od niedzieli zostaną wstrzymane wszystkie połączenia lotnicze w ruchu międzynarodowym. Wstrzymane zostaną również transgraniczne połączenia kolejowe.

 

Premier Mateusz Morawiecki

 

 

- Jesteśmy zobowiązani do wykonania kroków, by bezpieczeństwo zdrowotne było utrzymane. Do tego potrzebna jest odpowiedzialność i musimy zminimalizować skutki tej pandemii - mówił premier Morawiecki.

Szef rządu przypomniał, że wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego, pozwala nakładać dodatkowe ograniczenia.

Koronawirus w Polsce to potężne wyzwanie dla ministra zdrowia. IBRIS na zlecenie Inews zapytał Polaków, czy i w jakim stopniu ufają ministrowi Łukaszowi Szumowskiemu. Doceniany w ostatnich tygodniach szef resortu zdrowia darzony jest również dużym zaufaniem przez respondentów. Gdyby porównać jego wynik z politykami, których IBRIS sprawdza dla Inews co miesiąc - Szumowski byłby na drugim miejscu, tuż za prezydentem, a przed premierem.

Minister Zdrowia

 

Minister Łukasz Szumowski może cieszyć się zaufaniem 41,3 proc. respondentów. Sporą liczbę wskazań "nie znam" można tłumaczyć tym, że Szumowski nie jest zawodowym politykiem, a ministrem zdrowia został dopiero w styczniu 2018 r.

Badania nad wynalezieniem szczepionki przeciw koronawirusowi trwają. Niemiecka firma CureVac prowadzi zaawansowane prace nad biopreparatem pod wysokim ciśnieniem. Jak wynika z informacji gazety "Welt Am Sonntag", w sprawę zaangażował się rząd USA, który chce zatrudnić naukowców z tej firmy farmaceutycznej i kupić prawa do szczepionki. Niemiecki rząd próbuje temu zapobiec.

 

Prezydent USA Donald Trump

 

 

 

Niemiecka gazeta "Welt Am Sonntag" sugeruje, że trwa ciche, ale niezwykle istotne starcie między USA i RFN. Prezydent Donald Trump próbuje ściągnąć naukowców pracujących w CureVac nad potencjalną szczepionką przeciwko COVID-19 do Ameryki. Amerykański rząd ma kusić naukowców wysokimi ofertami finansowymi. Dzięki temu szczepionka przeciw SARS-CoV-2, opracowywana już pod amerykańskim nadzorem, zostałaby podana najpierw obywatelom USA.